FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH W GŁUCHOŁAZACH

Festiwal Teatrów Ulicznych organizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Szkół CHROBRY przy pomocy Gminy Głuchołazy, Centrum Kultury w Głuchołazach oraz licznych sponsorów i wolontariuszy.  Początkowo główną ideą festiwalu było zaprezentowanie sztuki ulicznej oraz „wyjście” z teatrem do widza, bezpośrednim miejscem realizacji przedsięwzięcia miały być miejsca ogólnodostępne, w których przestrzeń artystyczna skonfrontowana zostałaby z przestrzenią publiczną. Jednakże idea ta rozrosła się do wielowątkowych działań związanych z tematem teatru.

Poza przedstawieniami prezentowanymi przez zaproszone grupy teatralne udało się organizatorowi zainspirować lokalne środowisko – głównie dzieci i młodzież oraz amatorskie grupy teatralne działające przy Centrum Kultury – do pokazania własnej twórczości teatralnej (bezpośrednia gra aktorska) oraz innych form wyrazu inspirowanych teatrem. Wymienić tu można konkurs na wykonanie maski teatralnej, kukiełkiczy teatralnego nakrycia głowy, konkurs fotograficzny inspirowany poezją, plenery plastyczne, uliczne czytanie poezji, teatr ognia.

Ważnym elementem festiwalowych wydarzeń są warsztaty teatralne prowadzone przez profesjonalnych aktorów, w których bierze udział głuchołaska młodzież. Proponowana różnorodność wydarzeń nie tylko pozwala każdemu odbiorcy znaleźć coś ciekawego i wartościowego dla siebie, ale prowokuje też do czynnego udziału w imprezie.

 

 

1 czerwca 2017 czwartek

 

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE aula

18.00 – UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU, powitanie gości

18.10 – Chór CAPRICOLIUM  

18.30 –  Finał Konkursu  plastycznego TEATRALNE NAKRYCIE GŁOWY –      wręczenie nagród

 19.00 – Koncert muzyczny – uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej

             w Głuchołazach (cz. 1)           

19.30 – CELEBRA SŁOWA – poezja Tomasza Różyckiego

20.00 – Koncert muzyczny – uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej

             w Głuchołazach (cz. 2)

Poczęstunek

21.00 – TEATRT OGNIA (plac przy LO)

 

 

2 czerwca 2017 piątek

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE sala gimnastyczna

13.00 – 16.00 – Warsztaty teatralne z Mikołajem Wiepriewem

CENTRUM KULTURY

12.00 – ZŁOTA RYBKA – spektakl dla dzieci w wykonaniu studia małych form teatralnych KRAK-ART.z Krakowa

Przedstawienie łączące w sobie zarówno spektakl teatralny, jak i interakcje z dziećmi, które włączane są w oglądaną historię, mogą w niej uczestniczyć i wraz z występującymi aktorami, mają aktywny wpływ na jej przebieg. Dzięki temu podczas bajki nie sposób się nudzić. Młodzi widzowie bardzo szybko i chętnie włączają się w nurt opowieści i czują więź z pojawiającymi się postaciami, oraz odpowiedzialność za jej dobre zakończenie.

18.00 – LEKCJA Z PANEM I. – spektakl w wykonaniu koła teatralnego licealistów „CHROBREGO”

Adaptacja jednoaktówki mistrza teatru absurdu Eugene’a Ioneso pt „Lekcja”.

W miasteczku, gdzieś w okolicach Paryża, może Bordeaux, mieszka sędziwy profesor. Stary kawaler. W wolnych chwilach udziela korepetycji…ale tylko młodym dziewczętom. Jego pasji nie popiera służąca, bo to ona zna wszystkie tajemnice samotnego nauczyciela. Któregoś dnia puka do drzwi jego domu kolejna uczennica…Zaczyna się kolejna lekcja…Chcesz zobaczyć, co dzieje się dalej? Przyjdź, zobacz, oceń.

Widownia: od 16 roku życia

18.45 – Recital poezji śpiewanej

19.00 – NA PEŁNYM MORZU, spektakl sceniczny na podstawie utworu Sławomira Mrożka w wykonaniu grupy teatralnej TEATR NASZ, działającej przy Centrum Kultury w Głuchołazach.

Spektakl jest jednoaktową sztuką teatralną autorstwa Sławomira Mrożka, której bohaterami są trzej rozbitkowie dryfujący na tytułowym pełnym morzu . Jak przystało na Mrożka, odsłania on w charakterystyczny dla siebie sposób mechanizmy manipulowania ludźmi. Zobaczymy ciekawy dialog, błyskotliwe puenty, teatr pełnej Mrożkowskiej filozofii i eleganckiego dowcipu.

Widownia: młodzież i dorośli

3 czerwca 2016 sobota

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE sala gimnastyczna

10.00 – 13.00 – Warsztaty teatralne z Mikołajem Wiepriewem

PLACYK PRZY MURACH OBRONNYCH

18.00 – ROMEO I JULIA, spektakl uliczny w wykonaniu grupy teatralnej „Trzech Karlusów i Frelki” z Białej

Romeo, Romeo – czamuś ty je Romeo?. Dzieło Wiliama Szekspira to jeden z najbardziej znanych dramatów. Podczas festiwalu będą mogli Państwo zobaczyć je w niecodziennej interpretacji. Dialogi zostały przetłumaczone na gwarę śląską, a sceneria nawiązuje do realiów podopolskiej wsi. I tak ród Capulettich zastąpiła rodzina Ciapletów, a Montekich – Motykowie

Widownia: bez ograniczeń wiekowych

 

19.00 – ŚWIĘTO KUCHARZA, spektakl uliczny w wykonaniu Teatru NIKOLI             z Krakowa

Głównym bohaterem spektaklu jest kucharz, który z okazji swojego święta wraz z damami dworu pragnie przygotować niepowtarzalny tort urodzinowy. Zaproszone damy zjawiają się w strojach egzotycznych ptaków. Kucharz – Artysta jest zainspirowany oryginalnymi zapachami, smakami, kształtami i barwami. Na oczach widzów oraz swoich gości Mistrz dodaje do mąki aromaty i przyprawy. Tort rośnie, rośnie i w końcu wchłania swojego Twórcę. Próbę opanowania niesfornego Tortu podejmują damy dworu przeistaczając się w postacie Torreadorów. Walka kończąca się ich zwycięstwem rozpoczyna wspólne świętowanie – uczestnicy spektaklu wychodzą do publiczności rozpoczynając „Kremową Zabawę”.

Widownia: bez ograniczeń wiekowych

 

Artykuł FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH W GŁUCHOŁAZACH pochodzi z serwisu Głuchołazy Online.

Powered by WPeMatico