WAKMET z unijną dotacją.

OCRG podpisało umowę m.in.  z Fabryką Armatury Przemysłowej WAKMET, która dostała dofinansowanie w ramach naboru na nowe usługi i produkty w MSP. Jej projekt dotyczyć będzie wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji, której celem jest wprowadzenie do oferty firmy armatury do automatycznej regulacji przepływów mediów w warunkach nadkrytycznych. Cały projekt wart jest ponad 1,4 mln zł, a dofinansowanie w ramach naboru wyniesie 805 tys. zł.

Pełnomocnik firmy WAKMET Filip Wilczyński wyjaśniał, że reprezentowanego przez niego przedsiębiorstwo to producent armatury przemysłowej wysokoparametrowej. – Dostarczamy zawory, najczęściej zawory regulujące przepływ, często w elektrowniach czy energetyce konwencjonalnej, ale również dla przemysłu chemicznego czy petrochemii – mówił.

W odniesieniu do dofinansowanego projektu tłumaczył, że ma on docelowo pomóc firmie dotrzeć na nowy rynek i stać się jeszcze bardziej konkurencyjną. Dopytywany o warunki nadkrytyczne wyjaśniał, że w elektrowni chodzi o ciśnienia sięgające powyżej 600 atmosfer i temperatury powyżej 600 stopni.

– Tak mocne podniesienie parametrów pary powoduje potrzebę zastosowania totalnie nowych elementów armatury właśnie do automatycznej regulacji. Żeby zawór działał w tych warunkach trzeba zastosować innowacyjne materiały, w związku z tym wykluczyć dotychczas stosowane techniki spawalnicze i uzyskać poprawę jakości obrabianych powierzchni – mówił Filip Wilczyński wyjaśniając, że po to właśnie WAKMET planuje zakup innowacyjnej tokarki CNC, by elementy armatury wykonać z większą dokładnością. – Dodatkowo założyliśmy w projekcie zakup skanera przestrzennego, który pozwoli sprawdzić zgodność faktycznie wykonanych elementów armatury z założeniami, z projektem cyfrowym. Wszystko to może jest dość skomplikowane, ale tak naprawdę nasze cele są mocno proekologiczne – dodał.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, z czego na innowacje ponad 61 mln euro.

Artykuł WAKMET z unijną dotacją. pochodzi z serwisu Głuchołazy Online.

Powered by WPeMatico