Uwaga na oszustów

Metody złodziei ewoluują. Oszuści wciągają głównie ludzi starszych w wymyślone akcje i podają różne powody aby zdobyć w łatwy sposób pieniądze. Tak też było w Nysie. Mężczyzna podający się za pracownika firmy oszukał 86-letnią kobietę, sprzedając jej książkę teleadresową. Apelujemy o rozwagę i rozsądek.

Wczoraj dyżurny nyskiej policji przyjął zgłoszenie o oszustwie. Z ustaleń nyskich policjantów wynika, że do mieszkania seniorki zapukał mężczyzna informując, że ma dla niej książkę teleadresową i musi za nią zapłacić 70 złotych. Kiedy kobieta odmówiła, mężczyzna poinformował ją, że w przypadku nieuiszczenia opłaty, zapłaci wysoką karę. Nysanka przestraszona konsekwencjami, przekazała mężczyźnie żądaną kwotę. Po chwili zorientowała się jednak, że została oszukana i zaalarmowała policję.

Oszuści stosują coraz to nowsze metody „żerując” głównie na osobach starszych. Wymyślają akcje i podają różne powody, aby zdobyć w łatwy sposób pieniądze.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zapuka do ich drzwi. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości i intencji odwiedzających nas osób, poinformujmy o tym policjantów, dzwoniąc na numer 997 lub 112.