Strażacki raport

W okresie od 12 do 18 lutego odnotowaliśmy na terenie powiatu głubczyckiego 7 zdarzeń i było to 3 miejscowe zagrożenia i 4 pożary.  16 lutego po godz. 21.00 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze w budynku jednorodzinnym w miejscowości Zawiszyce. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu kotłowni oraz w sąsiednim pomieszczeniu gospodarczym. W wyniku wysokiej temperatury uszkodzeniu uległa instalacja wodna, z której wypływająca woda przygasiła palące się meble. Działania straży polegały na oddymieniu pomieszczeń, wyciągnięciu dwóch butli gazowych na zewnątrz budynku, sprawdzeniu miernikiem wielogazowym pomieszczeń na obecność gazów niebezpiecznych oraz sprawdzeniu przewodu kominowego przy użyciu kamery termowizyjnej.


17 lutego przed godz. 10.00 otrzymaliśmy zgłoszenie o wydobywającym się dymie spod poddasza w budynku jednorodzinnym w Baborowie przy ul.Raciborskiej. W trakcie rozpoznania stwierdzono, że w kominie zapaliła się sadza a dym wydobywał się z nieszczelnej wyczystki na strychu budynku. Działania straży polegały na założeniu sita kominowego na komin, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń w budynku, strąceniu palącej się sadzy w kominie i usunięciu jej z wyczystki, sprawdzeniu i kontrolowaniu temperatury komina przy użyciu kamery termowizyjnej.


Ponadto:
– jeszcze dwukrotnie w minionym tygodniu gasiliśmy pożary sadzy w kominach w miejscowościach Lewice i Baborów,
– sprawdzaliśmy pomieszczenia mieszkalne na zawartość gazów niebezpiecznych w Głubczycach przy ul.Raciborskiej,
– interweniowaliśmy w związku z wyczuwalnym dymem na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym w miejscowości Pilszcz oraz
– usuwaliśmy złamany konar drzewa w Branicach przy ul.Grunwaldzkiej.

foto info PSP Głubczyce